malba na stěně kousek od motelu |
obchod s děsivými hračkami |
tohle jsem moc chtěla :) |
Dobré ráno z LA. Je to náš druhý celý den a rozhodli jsme se prozkoumávat Downtown. Jelikož v Los Angeles je doprava poněkud zběsilá, dopravní zácpy jsou všude a pořád, parkování je hodně drahé a parkovací místa se u známých lokalit hledají velmi těžko, rozhodli jsme se koupit jednodenní permici na metro (8 dolarů) a prozkoumat centrum tímto způsobem. V metru příliš turistů nebylo, vlastně tam nebyli žádní, zato tam byla směsice podivných individuí, kteří vlakovou soupravu měli evidentně jako hotelový pokoj. Na každé stanici ale pochodovala policejní hlídka a občas v zástavce tyto lidi z metra vyhazovali, ne vždy tedy úplně úspěšně. No zkušenost to byla zajímavá, ale nebezpečně jsme se kupodivu necítili. Ono stejně jako v ulicích si nás tito lidé vůbec nevšímali, maximálně chtěli peníze, ale nijak dotěrně.
První naší zastávkou bylo Union Station, kam jsme dojeli metrem. Jedná se o honosné nádraží z roku 1939 postavené ve španělském misijním stylu. Má obrovskou čekárnu se zaklenutými chodbami a 16 metrů vysokým stropem. Bylo tady čisto a na sedačky se dostali pouze cestující s platnou jízdenkou.
Od nádraží směřovaly naše kroky k původnímu historickému místu osídlení Los Angeles (rok 1781), na náměstí Paseo de la Plaza. V jádru tohoto místa se nachází Olvera street a stojí zde i nejstarší dům ve městě Avila Adobe z roku 1818. Najdeme zde spoustu stánků s "mexickými" věcmi. Byli jsme tady ale před devátou ráno a většina z nich byla ještě zavřena. Štěpán hrozně brblal, byl totiž zmasírovaný reklamou a toužil po "Pytli ďáblů", ať už je to cokoli... :)
Po prohlídce nejstarší části města jsme se pěšky vydali k radnici. Cesta byla lemovaná bivakujícími bezdomovci, člověk se tam cítil opravdu jako by jim procházel obývacím pokojem.
Los Angeles City Hall je 138 metrů vysoká radnice, která byla postavena ve stylu art deco ve 20. letech 20. století. Radnice již leží v části Downtownu Civic Center. Hned u ní se nachází Grand park. Po bezpečnostní prohlídce je možné zdarma vyjet do 27. patra, odkud je krásný výhled na celé LA. No abych řekla pravdu, tak panorama Města andělů se mi moc nelíbilo. Všechno je ve smogovém oparu a tak nějak tomu schází celkově ten šmrnc.
budova Walt Disney Concert Hall |
Grand park |
Budova muzea Broad |
Koncertní síň Walta Disneyho |
Ikonické schodiště v muzeu
Jeff Koon - "Tulips" – barevné obří tulipány, které leží na zemi
Koon - "Balloon Dog" – modrý pes jako z nafukovacího balonu, který váže klaun
Robert Therien - "Under the Table" - obří nábytek :)
Další naše cesta vedla k Bradbury Building z roku 1893, je to nejstarší komerční budova v LA. Úžasná fotogenická stavba s viktoriánskými balkony zdobenými tepaným železem, mramorovými
schodišti a otevřenými výtahy po stranách atriového dvora se střešními
světlíky.
A následoval přesun metrem zpět do Hollywoodu. Ten byl asi největším zklamáním vůbec. Všude špína, smrad a davy lidí, oskarové pozlátko se ani nedalo představit, pro mě místo absolutně bez nějaké atmosféry. Nejrušnější
třídou je Hollywood Boulevard, kde
se nachází Chodník slávy (Walk of Fame). „Hvězda“ má podobu růžové dlaždice zasazené do černého čtverce. Uprostřed hvězdy je zlatým písmem jméno oceněného a symbol
oboru, kterým se proslavil. Oceňuje se celkem za pět oborů: Filmová kamera –
film, Televizní přijímač – televize, Mikrofon – rádio, Gramofonová deska –
hudba, Divadelní masky – divadlo a živá vystoupení (tato kategorie byla přidána
v roce 1984). Za umístění hvězdy na
chodník slávy umělci platí. Částka 30 000 dolarů pokrývá náklady na výrobu
hvězdy i samotný ceremoniál.
Hollywood and Highland - z vyhlídky je vidět slavný nápis Hollywood
Žádné komentáře:
Okomentovat